Berat Kandili Ve Kurtuluşa Erenler - Mehmet Emin YAĞMUR
sanalbasin.com üyesidir

Berat Kandili Ve Kurtuluşa Erenlerİçinde bulunduğumuz ay, mübarek Şaban ayıdır. Bu ayın 15. gecesi yani önümüzdeki Çarşambayı (04.07.2012) Perşembeye (05.07.2012) bağlayan gece mübarek Berat Gecesidir. Yaratan ve yaşatan yüce Mevla’mız bizlerin işlediğimiz günahlarımızın bağışlanmasına vesileler hak etmiştir. Rabbimiz her an, her zaman bağışlayıcı olduğu halde, O’nun rahmet-i mağfiretinin sağnak sağnak yağdığı zaman dilimlerinden biri de üç aylar diye Müslümanlar arasında meşhur olan günler topluluğudur ki, bu günlerin içinde de çok ayrı bir yeri olan Şaban ayının 15.gecesi olan Berat Gecesidir.

Berat, günahtan, borçtan ve cezadan kurtuluş manalarına gelir. Kur’an-ı Kerim bu geceyi mübarek bir gece diye vasıflandırmıştır. Zira kâinatı nurlandıran, bizlere bizliğimizi, Rabbimizi tanıtan, hayatımızı aydınlatan Kur’an-ı Kerim bu gece Levhi Mahfuzdan dünya semasına inmiş, Kadir gecesinde de peyderpey Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimize inmeye başlamış ve 23 yılda tamamlanmıştır. Rabbimiz : “Ha, Mim. Apaçık olan kitaba Andolsun ki, Biz O’nu mübarek bir gecede indirdik. Doğrusu biz insanları uyarmaktayız. Tarafımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede her iş hükmedilir ” ( 1 ) buyurmaktadır.

Berat gecesi olduğu zaman her mühim ve hikmetli iş ayrılıp uygulamaya kanmak üzere sıralanır. Bu gecede, bir sene içerisinde olacak hadiseler, rızıklar, eceller, hastalıklar, yükselme ve alçalmalar hükme bağlanır ve ilgili meleklere teslim edilir. Ayrıca bu gecede Rabbimizin o kadar çok kimsenin günahlarını affedeceğini Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz bizlere haber vermektedir. : “Allahu Teâlâ Şaban’ın 15. gecesinde Beni Kelb kabilesi koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi Cehennemden azad eder.

Ancak, bu gecede kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık duyanların, akraba ile münasebetini kesenlerin, hayat ve ihtişamlarına mağrur olanların, ana ve babalarına isyan edenlerin yüzüne Allah (c.c.) rahmet nazarıyla bakmaz. ” ( 2 )

Hadis-i şerifte görüldüğü gibi, Allah (c.c.) bu gecede kendisine samimi duygularla yönelenlerin af ve mağfiretini temin ediyor yeter ki O’na samimiyetle dönmüş olalım.

Bu gecede Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimize ümmetinin tamamına şefaat hakkı verilmiştir. Öyleyse bu yüce Peygambere layıkıyla ümmet olarak, Serveri Ahmed’i Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimize, Rabbimizin ikram eylemiş olduğu şefaatten nasiplenelim.

Bu gece kurtuluş gecesidir. Bu gecede Müslümanlar bağışlanır, ancak gaip den habere verenler, sihirbazlar, buğz edenler, ana-babaya asi olanlar, akraba ile ilişkilerini kesenler, Rabbimize şirk koşanlar, zina edenler, büyük günah işleyenler tövbe etmedikçe, durumlarını düzeltemedikçe affedilmezler.

Bu gece tam bir samimiyetle Allah’a yönelelim. Kalbimizdeki her türlü kötülüğü, kırgınlığı, dargınlığı, hasedi çıkarıp atarak, bu gecenin feyiz ve bereketiyle yıkanalım. Rabbimizin “Bana dua edin, duanızı kabul edeyim.” Vaadine kulak vererek gelin bu gecenin şevkinden istifade ederek dua edelim. Allah’ım azabından affına, gazabından rızana sığınıyoruz. Senden yine Sana iltica ediyoruz. Günahlarımızı bağışla Ya Rabbi. Dualarımızı, niyazlarımızı işiten, içimizi, dışımızı bizden daha iyi bilen Rabbimiz, dualarımızı kabul eyle ve bizi her iki cihanda da aziz eyle!" Diyerek dua edelim

Bu gecede çok uyanık olalım. Mümkünse gündüzü oruçlu geçirelim. Çevremizle kandilleşelim, hayır hasenatlar yapalım. Bu gece bol bol Kur’an okuyarak, dua yapalım. Ana ve babamızın hayır dualarını alalım. Peygamberimize bol bol salatü selam getirmeyi unutmayalım. Geceniz bereketli, kandiliniz mübarek olsun.

Mehmet Emin YAĞMUR
Orduzu Kireç Ocağı Camii İmam-Hatibi
İlahiyatçı-İktisatçı
yagmurhoca@hotmail.com
www.kirecocagicami.com
05369696634

1 -Duhan Sûresi 1 -5
2- Et Tergib ve’t Terhib C.’. Sh. 2

yagmurhoca@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ekm
12Mar

İslam’ın Neresindeyiz?

17Kas

Mevla’ya Hicret Nasıl Olmalı?

10Kas
08Kas