Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, ''Bilinçsiz bitkisele savaş açtık''

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar tek başına zararı olmayan bitki ya da ilacın birlikte kullanıldığında karaciğer ve böbreğe zarar verebildiğini söyleyerek 'Bilinçsiz bitkisele savaş açtık' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Gerçek Haber -

En çok karaciğer nakledilen merkez olan Turgut Özal Tıp Merkezi, son dönem karaciğer yetmezliğine kadar giden karaciğer bozukluklarının en önemli sebeplerinden biri olan bilinçsiz bitkisel ürün kullanımına da savaş açmış durumda. Aynı zamanda farmakoloji yani ilaçların etkilerini ve etkileşimlerini inceleyen bilim dalında uzman olan Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, “Bir ilaç kendi başına kullanıldığında, böbreğe ya da karaciğere toksik etki göstermezken beraberinde bir bitki ya da bitkisel ürünle kullanıldığında etkisini değiştirip karaciğer ya da böbreği harap edebilir. Buna ilaç-bitki etkileşimi diyoruz. Önceden öğrencilere ilaç-ilaç etkileşimi anlatırdık. Şimdi maalesef ilaç-bitki etkileşimlerini anlatmaya başladık” ifadelerine yer verdi.

Sertifika programı başlıyor

Sağlık Bakanlığının buradan yola çıkarak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı kurarak bir mevzuat yayınlandığını hatırlatan Prof. Dr. Parlakpınar, “Ben de bu Başkanlık içindeki bilim kurulunun üyesiyim. Bakanlık, bu işi şarlatanlık düzeyinde yürüterek tıp hekimi olmadığı hâlde profesör unvanını kullanan ve medyada kendine yer bulanlarla mücadele etmek için bitkilerle tedaviyi bilimsel bir temele oturtmaya çalışıyor. Biz de üniversitemizde fitoterapi eğitimi vereceğiz. Bu eğitime katılıp sertifika almak için tıp doktoru olmak ve 240 saat eğitim görmek gerekiyor. Ayrıca bitkilerle ilgili ARGE çalışmaları da yapacağız” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN