Göl ve göletlere 124 bin yavru sazan bırakıldı

Sivas'ta 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi' kapsamında göl ve göletlere 124 bin yavru sazan bırakıldı.İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, göl ve göletlerin balıklandırma çalışmaları hakkında yaptığı...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Gerçek Haber -

Sivas’ta ’Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ kapsamında göl ve göletlere 124 bin yavru sazan bırakıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, göl ve göletlerin balıklandırma çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada,"Bakanlığımız tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma amacıyla ’Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ uygulanmaktadır. 2017 yılı balıklandırma programı çerçevesinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce ilimiz sınırları dahilinde bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün hüküm ve tasarrufu altındaki baraj gölü, gölet ve yetiştiricilik amacıyla başvuru yapılan göletler dışında kalan, balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapılmıştır. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek getirilen toplam 124 bin adet yavru sazan balığı Altınyayla, Gemerek, Hafik, Kangal, Merkez, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara İlçelerinde bulunan 23 adet göl ve gölete bırakılmıştır" dedi.

Kent genelindeki su kaynaklarına 2006-2016 yılları arasında 1 milyon 775 bin adet sazan yavrusu bırakıldığını ifade eden Yıldız,"Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması ve tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür. Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca yürütülen balıklandırma programı kapsamında Müdürlüğümüzce her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları devam edecektir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; Balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz"diye konuştu.
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN